c je nástrojem pro měření rychlosti připojení. V některých případech speed meter ukazuje jen velice jednoduše rychlost nahrávání a stahování dat a v jiných je speed meter schopný určit dokonce i lokalitu, poskytovatele připojení a spoustu dodatečných informací.

Každý speed meter má svoje plusy a mínusy a každý zároveň pracuje mírně odlišně, protože může používat jak jiné testovací servery, tak i jiný způsob zpracování výsledků. Každý speed meter vám ale nabídne výstup ve stejných hodnotách, které si dnes představíme.

Download a Upload jsou nejzákladnějšími hodnotami

Download znamená rychlost stahování dat. Kdykoliv si zobrazujete jakoukoliv internetovou stránku nebo dokonce stahujete soubor, tak vzdálený počítač odesílá data k vám. Rychlost jako jste schopni si je převzít se nazývá download a je základní hodnotou připojení k internetu.

Zcela opačnou hodnotou je potom upload, který značí rychlost, jakou data odesíláte někomu jinému. U starších ADSL připojení je rychlost uploadu výrazně nižší, než download. Taková připojení pak mohou být nevhodná například pro lidi pracující s velkým objemem dat online, nebo pro streamery.

Co jsou to hodnoty jako Jitter nebo Ping?

Některý speed meter vám zobrazí i tyto informace. Ping znamená dobu odezvy a měří se v milisekundách. Rovněž je ukazatelem, který reflektuje rychlost vašeho připojení k internetu a je velice důležitý především v „živých aktivitách“ jako jsou živá vysílání či hraní online her.

Jitter je pak velice jednoduchou hodnotou, která stanoví rozsah vašeho připojení. Čím více připojení k internetu kolísá, tím vyšší je hodnota Jitteru. Pochopitelně je tak ideální, pokud je jeho hodnota co nejmenší, což značí stabilní připojení bez výraznějších výpadků.