Jitter

Jitter je jednou z hodnot, kterou se měří především stabilita internetového připojení. Zpravidla platí, že čím vyšší je hodnota jitteru, tím horší je vaše internetové spojení.

Jitter versus latence, kde je rozdíl?

Obě hodnoty se věnují stabilitě internetového připojení a měří se stejně, ale jsou velice rozdílné. Jsou měřené v milisekundách a sledují datový tok připojení k internetu. Latence je často známá také jako odezva a měří zpoždění, při kterém se odesílají a přijímají datové pakety z online prostředí. Jitter oproti tomu měří to stejné, ale na rozdíl od latence sleduje pouze výkyvy odezvy a nesleduje ji tak z dlouhodobého hlediska.

Co nám jitter může ukázat?

Vysoká hodnota jitteru nám prozrazuje, že naše připojení nemusí být pomalé, ale rozhodně není stabilní. Může to tak často způsobovat výkyvy v rychlosti internetu či internetové televize, až úplné výpadky. Běžnými problémy způsobující výkyvy mohou být například velká vzdálenost od bezdrátového přístupového bodu, starší hardware či příliš mnoho různých typů routerování a přemostění v rámci vaší domácí sítě.

Problémy s výkyvy zpravidla trpí starší sítě typu ADSL nebo vzdálené přístupové body WiFi. U moderních sítí vedených optickým kabelem tyto problémy běžně nepotkáte.