Jenom málokdo v dnešní době někdy nenarazil na technologii VPN, která je hojně používaná už dlouhé roky pro určité firemní účely, ale mnohem častěji se dnes používá jako přístup k obsahu napříč celým světem.

Jedná se svým způsobem o technologii přímého připojení k určitému zařízení, především serveru, které vám pak může propůjčovat svoje specifické vlastnosti a oprávnění. VPN je ale rozhodně mnohem víc než jenom sledování seriálů v USA.

Jak funguje VPN v praxi?

V praxi je VPN specifickým typem připojení, který užívá odlišné protokoly od jinak běžného připojení k internetu, tak jako jej používáme dnes a denně. Potřebujeme tak nejen připojení samotné, ale také musíme znát informace k navázání spojení.

Pokud jde o nezabezpečené VPN, tak nám postačí jenom veřejná IP adresa daného stroje. Mimo toho je ale nutné většinou ještě nějak autorizovat váš přístup, což se řeší buď klasickým jménem a heslem, nebo různými klíči a protokoly.

Populární zkratka ke globálnímu obsahu

VPN známe hlavně jako cestu k online obsahu, který je limitovaný pouze pro lokální užití a ne globálně. Často jde například o multimédia a streamovací platformy. Služba VPN přitom pracuje tak, že se připojíte na serveru, který fyzicky opravdu patří do sítě někde jinde na světě. Ten následně reprodukuje vaše požadavky, a naopak vám přeposílá jejich výsledky. Vše se tak pro koncový web tváří jako komunikace s daným serverem.

Hojné užití VPN ve firmách

Samotná technologie VPN přitom rozhodně nevznikla kvůli lokálnímu obsahu, ale užívají ji hlavně firmy. Jsou totiž různé zdroje jako data nebo software, které firmy online mít zkrátka nechtějí. Jak se k nim ale dostat vzdáleně, pokud jsou uložené v lokální síti? Právě nastavení VPN je cestou, jak se k takovým datům dostat odkudkoliv!