VPN

VPN je druh virtuální počítačové sítě, který umožňuje libovolná síťová zařízení propojit v rámci privátní sítě, které je veřejně nepřístupná. Své využití tak má v soukromém, i profesním sektoru.

VPN a jeho funkce

Zkratka VPN pochází z anglického „virtual personal network“, neboli virtuální personální síť. Jedná se o způsob, jakým propojovat počítače v online prostředí, kdy jsou přítomny jak na globální síti internet, tak i v rámci vlastní personální sítě.

Bezpečnost funkce VPN spočívá v užívání digitálních certifikátů. Při připojení do sítě totiž VPN vyžádá certifikát počítače a pokud jakýmkoliv způsobem nespolupracuje, tak zkrátka nezíská možnost připojení ke skupině.

Praktické využití VPN

K praktickému využití virtuální personální sítě potřebujeme modem, či řadič s možností přiřazování adres pro VPN. V zpravidla veškeré počítače používají standardní připojení k internetu a v rámci něj je utvořena malá zabezpečená skupina. Asi nejznámějším způsobem takového propojení je užití takzvaného intranetu neboli vnitřní sítě pro firemní potřeby.

V rámci VPN mohou být připojeny nejen notebooky a počítače, ale také další prvky schopné užívat síťové certifikáty jako například některé druhy tiskáren, skenerů, snímačů a dalších speciálních zařízení.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami