LTE internet představuje technologie vysokorychlostního internetu pro mobilní sítě. V současnosti jde pravděpodobně o nejvyužívanější systém přenosu dat v mobilních sítích. Mezi jeho výhody patří rychlost, spolehlivost i bezpečnost. LTE internet můžete mít nejen v mobilu, ale využívat ho lze i doma.

Nepleťte si LTE internet s 4G internetem

Mnoho lidí milně zaměňuje LTE internet a internet 4G. Mezi těmito technologiemi panují určité rozdíly, přičemž mezi ty hlavní patří fakt, že 4G internet nabízí bleskovou rychlost až 1000 Mbit/s. Tomu se LTE nemůže rovnat, protože jeho rychlost je 10x nižší – čili něco okolo 100 Mbit/s.

Výhody LTE internetu oproti starším sítím

Pokud porovnáme LTE internet a starší sítě 2G nebo 3G, má LTE v určitých ohledech navrch. Dosahuje nižších latencí, čili zpoždění při odesílání nebo příjmu dat. To pozitivně ovlivňuje jeho spolehlivost. Mezi další výhody patří nižší spotřeba energie nebo fakt, že nabízí daleko lepší pokrytí a to dokonce i v oblastech, kam dřívější vysokorychlostní technologie nedosáhly. LTE internet je dimenzován na vyšší kapacitu, což vám přinese větší komfort i při vyšším vytížení sítí.

LTE internet v mobilu

Pokrytí LTE internetu v České republice rapidně vzrůstá. Drtivá většina současných chytrých mobilních telefonů na toto připojení myslí. Pokud například uvažujete o pořízení nového zařízení, určitě se vyplatí uvažovat o smartphonu s podporou LTE.

Je velmi důležité, abyste si ověřili, že vámi vybraný mobilní telefon podporuje ty frekvence, které budete využívat. Na území České republiky se používají tato pásma:

  • LTE 800 MHz
  • LTE 900 MHz
  • LTE 1800 MHz
  • LTE 2100 MHz
  • LTE 2600 MHz

Internet LTE i doma

Kromě mobilního telefonu můžete LTE technologie využívat také u svého stolního počítače nebo notebooku. Toto řešení se hodí třeba v případě, hledáte možnost připojení k internetu tam, kde není možnost pevné linky či kabelového připojení. Stačí se u vašeho operátora poptat na modemy a přijímače, díky kterým byste mohli LTE internet pohodlně využívat také doma.