Internet

Internet je nejrozsáhlejší komunikační síť, bez jejíž existence si přitom nedokážeme moderní svět už dávno představit. Připojení k internetu je naprostou běžnou součástí domova i mobilních zařízení. Název internet se dá volně přeložit jako „síť všech sítí“.

Počátky a vývoj internetu

Počátky internetu můžeme nalézt v období studené války, kdy se mocnosti Sovětského svazu a USA praly o technologickou nadvládu. V tomto boji přišla agentura DARPA se sítí zvanou ARPANET, která v roce 1969 propojila univerzitní počítače napříč USA. Od té doby se síť rozrůstá až do dnešní globální podoby, která je zcela nesrovnatelná s původním rozsahem. Dnešní internetová síť je natolik rozsáhlá, že se předpokládá brzký přesun k IPv6 kvůli vyššímu počtu možných fyzických adres.

Co vše internet znamená

Běžné webové stránky jsou součástí pevného připojení známé jako WWW. Jedná se o nejvyužívanější a zcela klíčovou službu internetové sítě. Běžně ale užíváme i jiné služby jako je například e-mail, který funguje na zcela odlišných principech anebo protokoly FTP pro přenosy dat. Internet ale dávno zprostředkovává i nespočet jiných služeb jako jsou například internetové televize. Stále však platí, že nejvyhledávanější online službou jsou sociální sítě.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami