4G

4G síť je multimediální síť pro přenos mobilních dat. Mimo samostatného přenášení mobilních dat například pomáhá i zlepšování kvality hovorů. 4G sítě jsou nástupci technologie LTE, která je postavená na podobném principu.

Rychlosti sítí 4G

Jak už bylo zmíněno, tak 4G sítě jsou aktuálně nejrychlejší mobilní sítě, které v České republice máme. Celosvětově se již vyvíjí síť 5G, která v některých zemích dokonce spustila svůj provoz. Jedná se o síť pro rychlý přenos mobilních dat, od domácího internetu se pochopitelně liší většinou omezeným datovým tokem. Maximální rychlostí sítí 4G je až 1000 Mbit / s, což je přibližně desetkrát víc, než u předchůdce LTE.

Budoucnost 4G a přechod na 5G

Současné pokrytí sítí 4G je víceméně po celém civilizovaném světě. V České republice je podle operátorů samotných pokryto celkem 98% republiky, přičemž dvě procenta tvoří nepropustná horská pásma. Přechod na sítě 5G se celosvětově plánuje na rok 2020. Jejich rychlost by měla být opět několikrát vyšší a podle předpokladů má dosahovat až 10 Gbit / s, což by byl další výrazný skok ve vývoji mobilních datových sítí. V České republice je aktuálně síť 5G spuštěna na malé ploše v testovacím režimu. Celorepublikově je síť 5G aktivována například na pozemské Francii.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami