Ačkoliv se jedná o dvě zařízení, která jsou velice podobná z pohledu uživatele, tak jsou pro odborníka z oblasti informatiky extrémně rozdílné. Router, česky nazývaný jako směrovač a switch, nazývaný jako přepínač, jsou takzvané aktivní prvky.
V rámci dnešního článku se podíváme na obojí zařízení, a především si řekneme, jaké klíčové rozdíly má router oproti klasickému switchi.
Switch a jeho hlavní funkce
Funkce přepínače je propojování síťových prvků do jedné velké sítě. To ostatně umí také router, ale ten je ještě nadstavbou oproti samotnému switchi. Pokud si představíme switch jako uzel na propojených tkaničkách, tak je to asi ideální.
Používá spoustu nástrojů k tomu, aby přeposílal komunikaci napříč celou sítí. Ale na rozdíl od možností, co má router, switch to opravdu umí jenom uvnitř svojí vlastní sítě. Mimo připojení k internetu a komunikace mezi prvky navíc dokáže nabídnout další vlastnosti, především potom takzvaný broadcast. To je speciální typ zprávy, která se od odesílatele rozesílá plošně napříč celou počítačovou sítí.
V čem je router lepší, než switch?
Pokud vám bude popisovat router odborník, tak vám řekne, že pracuje s více vrstvami než switch. To mu v překladu umožňuje pracovat s větším množstvím protokolů a služeb. Switch nám připojení k internetu nezprostředkuje. Router ale jo.
Routery totiž dokáží nejen spojit věci uvnitř svojí domácí sítě, ale také umí odesílat data mimo síť, a pochopitelně je také přijímat. Této funkci se říká „výchozí brána“ nebo anglicky „default gateway“. Mimo toho, že má tuto speciální vlastnost, je navíc odlišný od switche v tom smyslu, že nepřeposílá broadcastové rámce. Snižuje tak provoz, který by teoreticky měl riziko zahlcení a výrazného zpomalení celé počítačové sítě.