Router

Router je aktivní síťový prvek, který je naprosto nepostradatelný v momentu, kdy vám nejde jen o komunikaci na malé lokální síti, ale zároveň chcete data odesílat a přijímat i mezi ostatními sítěmi.

Počátky a vývoj routeru

Routery se začaly vyvíjet již při první existující síti, která položila základ dnešnímu internetu. Jednalo se o síť Arpanet. Routery tehdy pod jiným jménem poprvé převzaly úlohu odesílání a přijímání dat mezi sítěmi na dlouhou vzdálenost. První pakety se tehdy odesílaly mezi univerzitami napříč USA.

V pokračujícím vývoji routerů pak docházelo k jejich zdokonalování, a především první více protokolové routery napomohly jejich rozšíření. Trochu ironicky jsou tyto routery dnes zastaralé, protože jen málokterá síť dnes užívá jiného protokolu, než TCP/IP.

Zjednodušená funkce routeru

Představíme si router při práci na internetovém připojení. Vaši domácí či firemní síť si představte jako malé městečko. V tom městě je vše propojeno nespočtem uliček, aby byla jednoduchá komunikace. Co ale v případě, že potřebujete do sousedního města? Od toho jsou zde routery. Ty pak působí jako silnice mezi městy a propojením jednotlivých měst vzniká ohromná komunikační síť. Přesně tak funguje i největší síť – internet. Routery jsou tak zcela nepostradatelné pro dnešní internetovou komunikaci.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami