Switch

Switch je aktivní síťový prvek, který se stará o přeposílání dat ve složitějších počítačových sítí. Je schopný aktivně řídit síť i o celých stovkách připojených zařízení.

Switch versus HUB

Svojí základní funkcí připomíná i switch mnohem jednodušší HUB, který ale není inteligentním aktivním prvkem v síti. Můžeme si obě zařízení představit jako prodlužovací kabel. Pokud jej zapojíme do energie, tak se rozsvítí veškerá zapojená zařízení. To je funkce HUB.

Switch by ale v takovém připodobnění zůstal připojený, ale rozsvítil by pouze ta zařízení, která je zrovna potřeba užívat. Hlavní výhodou switche je tak přeposílání dat a instrukcí pouze konkrétním zařízením v síti.

Hvězdicová topologie sítě, co to znamená?

Switch je základem takzvané hvězdicové topologie. To je přirovnání, kdy topologie (rozložení) sítě připomíná hvězdici. V prostředku sítě je switch, který propojuje veškeré další zařízení nebo i zprostředkovává propojení mezi dalšími sítěmi či připojení k internetu.

Ostatní zařízení jsou pak pomocí kabeláže připojovány a při nákresu tak tvoří tvar hvězdice. Počet prvků v síti je téměř nekonečný díky možnosti propojení dalšího switche a rozšíření sítě o další desítky i stovky portů.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami