Roaming je specifickým způsobem poskytování jinak naprosto běžných služeb jako je telefonování, posílání zpráv, ale dokonce i samotné užívání mobilního internetu. Ve své domovině roaming nikdy nepoužijete, ale v zahraničí je to možné.

Přitom byste si měli dávat pozor rovnou na několik důležitých věcí, které se mohou roamingu týkat. A pár tipů vám přinášíme v rámci dnešního článku.

Služba, která může vyjít draho

Roaming jsme si už trošku nastínili v úvodu, ale povíme si o něm ještě o něco víc. Jakmile vycestujete mimo svoji zemi, a především pak mimo Evropskou unii, tak většinou přebírá nějaký smluvní partner poskytování služeb od vašeho originálního operátora. Ten si ale může za svoje služby účtovat zcela odlišné částky.

Důležité je rovnou zmínit to, že částky, co někteří poskytovatelé služeb účtují za roamingy, jsou opravdu neuvěřitelné. Není problém celé tisíce korun dát za několik málo minut připojení k internetu ve špatné zemi. Proto je dobré roaming raději ošetřit deaktivací, nebo minimálně dobře zjistit, jak je to s vaším operátorem v zemi, kam cestujete. Tyto informace by vždy měly být dostupné.

Roaming se vyplatí mít raději vypnutý

U některých operátorů je možné služby jako mobilní internet nebo i celý telekomunikační baliček používat jenom v domovině. Roaming se tak dá deaktivovat čistě jen v administraci. To je sice dobré z pohledu domácího uživatele, ale pokud se dostanete mimo zemi a nemáte zapnuto, tak se bez pevného internetu nedostanete ke změně.

Mnohem jednodušší roaming deaktivovat pomocí nastavení samotného mobilního telefonu. Pokud se podíváte do pokročilého nastavení mobilní sítě, tak zde najdete možnost povolení roamingu a případně také jeho výše. To je ideální v případě, kdy máte například jen omezenou kapacitu dat v zahraničí.