Roaming

Roaming je způsob přijímání telekomunikačních dat v oblastech, kde nejsou k dispozici operátoři, u kterých máte svoje služby registrované. Jsou běžnou součástí problematiky cestování za hranice Evropské Unie nebo do Švýcarska.

Jak Roaming funguje a proč existuje?

Většinou jej zákazníci užívají především kvůli internetovému připojení. Jakmile odcestujete ze své domovské země, kde máte registrovanou svoji SIM kartu do lokality, kde není signál služeb stejného poskytovatele, tak se mobil automaticky pokusí vyhledat ten nejsilnější dostupný signál. Registraci u místního operátora udělá automaticky a jeho prostřednictvím začne využívat služeb účtovaných vaším domácím operátorem.

Cenové rozdíly a Evropský hospodářský prostor

Problém roamingu v minulosti byl především cenový skok poskytovaných služeb. Mobilní operátoři totiž účtovali i několikanásobek ceny všech služeb od psaní zpráv přes volání až po čerpání mobilních dat. Díky stanovení Evropského hospodářského prostoru ale roaming řídí nová pravidla. Aktuálně v rámci celé Evropské unie čerpáte data i služby za stejných finančních podmínek, jako byste je užívali v domácím prostředí.

Problém je, pokud vycestujete za hranice, kam legislativa EU nedosahuje. Nemusí to být jen jiný kontinent, ale také Švýcarsko a po Brexitu na začátku roku 2021 možná i území Spojeného království. Roaming ale lze u operátora či v administraci zakázat.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami