V dnešní době jsou jedním z nejspecifičtějších a zároveň i nejdůležitějších vlastnictví právě data. Data jako taková totiž mohou být cenná pro budoucnost, nebo také uchovávat informace, které byste neradi zpřístupnili ostatním.
Od doby, kdy jsou počítače standardně připojeny do internetové sítě, tak mezi běžná a zároveň velká rizika patří i malware. Dnes se společně podíváme, co konkrétně malware doopravdy je.
Malware jako jedna velká rodina
Důležité je hned zmínit, že malware vám rozhodně nebude označovat jeden konkrétní kód nebo program, který by vám mohl škodit. Naopak je tento pojem označením pro celou řadu škodlivých kódů, které mohou způsobit opravdu velké potíže.
V drtivé většině případů se k nám dnes malware dostane pro stránky, kterým se nedá moc věřit. Typicky jde o stránky s nelegálním obsahem, pornografií a podobnými zdroji, které nejsou tak moc regulované jejich vlastníky. Mnohdy dokonce samotní majitelé webů i stojí za šířením malwaru.
Co konkrétně mi malware může udělat?
Způsobů, jak znepříjemnit život, je opravdu velké množství. Nejčastěji jde v současnosti o takové programy, které inteligentně využívají výpočetní kapacity vašeho stroje k těžbě kryptoměn. Neméně často ale útočí malware i na přístupové údaje, soukromé dokumenty, a dokonce umí i kompletně uzavřít disk.
Jak se proti malware bránit
Ochrana proti malware je rozhodně téma na dlouhé povídání. Rozhodně bychom nikdy neměli podcenit opravdu kvalitní antivirovou ochranu, která by měla být základem vybavení všech přístrojů připojených k internetu. Některé programy přitom mohou na malware také cílit specificky jako bezpečnostní doplňky. Za všech okolností je přitom jednou z nejlepších možností obrany také obyčejná opatrnost, protože tvůrci škodlivých kódů jsou bohužel vždy krok napřed.