ADSL a VDSL – dva podobně znějící pojmy, mezi nimiž drtivá většina lidí nevidí rozdíl a velmi často je mezi sebou buď navzájem zaměňují, nebo je považují za totéž. Oboje je špatně, protože ADSL a VDSL jsou dvě naprosto odlišné věci, a pokud i vy patříte k těm, kteří neznají jejich rozdíly, pak uděláte nejlépe, když si přečtete náš dnešní článek.

Takže s chutí do toho!

Co je ADSL?

ADSL je zkratka pro Asymmetric Digital Subscriber Line neboli asymetrickou digitální linku, která má vyšší rychlost ve směru linka → uživatel a naopak nižší rychlost ve směru uživatel → linka. Jedná se tedy o rychlé připojení k internetu, které uživatelům umožňuje rychle data stahovat, ale pomalu odesílat.

Co je VDSL?

VDSL neboli Very High Speed DSL, česky pak symetrická linka, je DSL technologie, která nabízí stejně rychlé stahování jako odesílání dat. Nutno dodat, že se ceny za ADSL a VDSL, které je znatelně rychlejší a pro uživatele tím pádem pohodlnější, moc neliší. Když se nad tím zamyslíte, najednou vám dojde, že je naprosto zbytečné platit stejné peníze za něco, co je pomalé, když to za ty stejné prachy můžete mít rychlé. Že jo.

Rozdíly mezi ADSL a VDSL

Abychom vás neošidili o ty rozdíly, na které možná už od začátku článku čekáte (byť tedy ten nejpodstatnější již byl vysvětlen o pár řádků výše), zmíníme si je společně ještě jednou. Pěkně pohromadě, ať to vidíte černé na bílém.

  1. Rychlost

    Už jsme se zmínili o tom, že VDSL je výrazně rychlejší nežli ADSL – to vám totiž může nabídnout průměrnou rychlost stahování 6 Mbit/s, zatímco VDSL nabízí až 15 Mbit/s. A to už je sakra rozdíl, nemyslíte?

  2. Cena

    I o ceně už pár slov padlo, takže stručně a jasně: cena je buď stejná, nebo velmi podobná.

  3. Dostupnost

    Na závěr ještě pár slov k dostupnosti. Skutečnost se má tak, že ačkoli je připojení přes DSL technologii velmi rozšířené, ADSL je ještě rozšířenější.