Uběhl již více než rok, kdy se poprvé do oběhu dostala zpráva o možnosti získání dotace v rámci projektu WiFi4EU. Během tohoto roku došlo i ke zrušení první výzvy, která ztroskotala kvůli chybě na webu – o tom jsme vás již jednou v našem článku informovali. Jak to nakonec se získáním dotací na vybudování Wi-Fi připojení dopadlo?

Česká republika se zařadila mezi nejaktivnější žadatele

V rámci projektu WiFi4EU mělo celkem 2800 obcí získat dotaci o celkové částce 15 000 euro na vybudování Wi-Fi připojení. Možná vás překvapí, že se Česká republika zařadila mezi nejaktivnější uživatele – o voucher na vybudování bezplatného bezdrátového připojení u nás zažádalo celkem 361 měst a obcí, přičemž vyhověno bylo 171 z nich. Díky tomu se Česko zařadilo nejen mezi nejaktivnější, ale i mezi nejúspěšnější žadatele ze všech.

Na první pohled se získání dotace WiFi4EU zdálo jednoduché…

Od samého začátku se získání dotace v rámci WiFi4EU zdálo poměrně jednoduché, především po administrativní stránce. Stačilo vyplnit několik základních údajů a poté už jen čekat na den, kdy se měla žádost odeslat. V tomto případě totiž nehrála roli kvalita projektu, ale především čas – zkrátka jak se říká: kdo dřív přijde, ten dřív mele.

Během prvních deseti vteřin bylo odesláno více jak 4000 žádostí, což způsobilo, že žadatelé s pomalejším internetem nebo ti, jež měli méně zkušeností, zkrátka neměli tak vysoké šance a při podání žádosti tak byli jednoduše v nevýhodě.