Www je zkratka, kterou dneska rozhodně zná opravdu každý. Pokud bychom totiž neměli známé www, což je hlavní zkratka pro internetové stránky, tak bychom rozhodně nemohli používat internet tak, jako jej známe dneska.

Možná leckoho ale překvapí, že kdysi dávno myšlenka globální počítačové sítě byla velice mladou utopií. Dnes už je ale rozhodně, jak moc dobře víme, svět internetu rozsáhlý jako nikdy dřív.

www poprvé svět spatřil v minulém století

Ačkoliv by někdo řekl, že je internet a všechny technologie kolem něj mladá záležitost, tak jeho historie je opravdu extrémně dlouhá. Již v minulém století se totiž poprvé dostala na svět myšlenka www, což je anglická zkratka „World Wide Web“. Jednoduše řečeno je to v českém překladu „celosvětová síť“.

První kroky byly položeny v CERNu

CERN rozhodně stojí za ohromným množstvím objevů, které posouvají dnes a denně svět kupředu. Pro některé tak nebude překvapením, že i ve světě informačních technologií přinášejí místní vědci velké přínosy. Úplný základ dnešní globální sítě dokázali nabídnout tehdy jako interní komunikační systém. Původní myšlenkou bylo to, že by pomocí intranetu, což je propojení na dlouhé vzdálenosti šlo posílat zprávy na jiné pobočky.

Malý začátek velkého fenoménu

V ten moment bylo www už doslova v plínkách, protože stačilo postupně připojovat nové a nové stroje. Nejdůležitější je ale to, že se musela tehdy www rozšiřovat o ohromné množství funkcí, které se všeobecně nazývají jako protokoly. Vznikla tak celá řada protokolů jako IP nebo DNS.

Ty nám umožňují používat moderní technologie dnes v podobě, která je extrémně pohodlná a intuitivní. IP například umožňuje adresovat počítače jednoznačné napříč celým světem. A díky DNS naopak vidíme vše jako lidsky srozumitelné domény.