Měření rychlosti internetu je velice šikovný a volně dostupný nástroj, díky kterému můžeme kdykoliv přeměřit hodnoty našeho připojení. Pokud tedy máte pocit, že vaše připojení k internetu nefunguje podle představ či záruk, tak vám měření rychlosti internetového připojení může poskytnout pomocnou ruku při hledání problému.
Je ale nutné myslet na to, že i měření rychlosti připojení k internetu může mít odchylky, mnohdy i velké, především pokud potom nedodržíte nejdůležitější pravidla. Opravdu kvalitní měření rychlosti internetu nám ale dokáže o našem připojení říct mnohem víc, než byste si mohli myslet. Pojďte se společně s námi podívat na ty nejčastější pojmy, které se kolem něj točí.
Rychlost stahování a nahrávání
Vždycky nás při hledání připojení zajímají především dva důležité pojmy. A to je upload a download, neboli rychlost nahrávání a stahování dat. V případě nahrávání dat jde o to, jak rychle dokáže naše připojení k internetu odesílat data na internet, v případě stahování dat jde potom o opak.
Stahování dat je přitom pro drtivou většinu lidí nejdůležitější parametr. Rychlost nahrávání je podstatná jen pro některé služby, přičemž běžný uživatel připojení k internetu tyto služby používá jen velice zřídka.
Rychlost odezvy neboli ping
Plést si rychlost odezvy a rychlost připojení je velká chyba, protože se jedná o dvě zcela rozdílné hodnoty. Rychlost odezvy je hodnotou, která nám říká, jak rychle dokážeme odeslat a přijmout paket na vzdálená místa na internetu. Měří se v jednotkách, maximálně desítkách milisekund, aby byla dostatečná.
Rychlost odezvy je pro připojení k internetu extrémně důležitá především v případě, kdy potřebujete okamžitou výměnu dat se vzdáleným serverem. Typickým příkladem takových aplikací jsou online počítačové hry, pro které je minimální ping nutností pro správnou funkci a ideální herní zážitek.