Není to zas tak dávno, co se nadnárodní společnosti jako je O2, Vodafone nebo T-Mobile dostali pod palbu naštvaných klientů, kteří v mezinárodním porovnání platí i několikanásobek financí za stejné datové objemy.

Tento problém byl dlouhodobě sledovaný a komentovaný, ale přitom nepadnul žádný verdikt, nebo se neudála žádná změna. Nakonec ale i tak přišlo něco nového. Konkrétně zdražování v zahraničí, které se u nás ale nekoná.

V zahraničí data dost zdražují

Co se týká zdražování dat v zahraničí, tak mobilní internet v poslední době nezažívá zrovna dobré chvíle. Zcela naopak se poměrně dost poskytovatelů dostává pod palbu kritiky kvůli tomu, že v rámci zdražování celé řady služeb došlo i na zdražování těch telekomunikačních.

Důvody jsou přitom jednoduché, především náklady a složitější logistika, která je spojená s tím, že mobilní internet dokáží firmy poskytovat. Neoddiskutovatelnou pravdou totiž je jenom ten fakt, že si uživatelé nevšímají všeho, co za samotným poskytováním dat stojí.

V České republice se zdražování nekoná

Pomyslné snižování financí za mobilní internet oproti zahraničí se přitom odehrává hlavně proto, že na tuzemském trhu z nějakého důvodu dokázala většina poskytovatelů ceny služeb buď udržet, nebo je zkrátka poskytuje za mnohem menších navýšení, než je tomu v zahraničí. S tím se pochopitelně pojí například i volání a další služby mimo samotné připojení k internetu.

Dostupný neomezený mobilní internet

Důležitým prvkem celého trhu s telekomunikačními službami přitom jsou dokonce i další věci, jako je především samotná dostupnost neomezeného mobilního internetu. Díky tomu, že mobilní internet můžeme čerpat už kolem šesti až sedmi stovek korun měsíčně v neomezené míře, se tak vytrácí debata o datových limitech a snižuje se počet jejich uživatelů.