Den bezpečného internetu se každoročně slaví devátého února. Jedná se o den, kdy jsou oslavovány především společnosti zařizující bezpečné připojení k internetu pro celý svět. V boji proti hackerům a škodlivým virům je přitom zakomponováno mnohem více společností, než byste si mohli v první chvíli myslet.

Pojďme se tak v rámci dnešního článku podívat na to, jaké společnosti a druhy software stojí za tím, že můžeme bezpečně procházet internet bez obav z napadení. Je to totiž jeden z největších kroků, který moderní algoritmy udělaly v posledních letech svojí existence.

Bezpečný internet díky kvalitnímu zabezpečovacímu software

Kdykoliv se připojíte do online světa, tak na vás namátkově mohou útočit různé škodlivé kódy. Bezpečný internet tak lze mimo aktivity lidí a stránek, které mohou být výbornou prevencí, tvořit také programy v počítači, které tak tvoří přirozenou „umělou imunitu“ vašeho počítače.

Při připojení k internetu automaticky fungují jednotlivé štíty, o které se stará několik instancí obrany. Jednou z těch nejdůležitějších je antivir. Štít, který neustále skenuje počítač a prohlíží data na základě škodlivých kódů, které jsou již v databázi. O běh dat se při připojení k internetu stará rovněž i firewall, nebo různý rozšíření v prohlížeči.

Bezpečný internet závisí také na nás

Pravdou ale zůstává, že to, jak moc bezpečný internet bude do budoucna, vždycky bude záviset také na nás. Nechráněné počítače a sítě se jednoduše stávají dalšími záškodníky. K celkové obraně sítě tak můžeme pomoci i tak, že budeme během našeho připojení k internetu postupovat bezpečně a budeme navštěvovat jen ty stránky a odkazy, kterým důvěřujeme. Pomoci nám v tom do značné míry může i počítačová gramotnost a znalost dat.