Nastavení domácí sítě je rozhodně aktivitou, kterou lze pojmout z mnoha úhlů pohledu. Na jedné straně pro základní nastavení stačí opravdu málo, ale pokud chcete mít natavení perfektní, tak je potřeba si dát záležet.

Dnes se podíváme na nastavení domácí sítě trochu do hloubky a řekneme si některé jak základní, tak i méně známé způsoby konfigurace domácí sítě.

Základní nastavení DHCP protokolu

DHCP je velice důležitá součást domácí sítě. Důvodem je to, že pokud byste chtěli připojení k internetu, nebo vůbec jenom být součástí sítě, tak byste bez něj museli vždy nastavovat v každém zařízení IP adresu ručně. Navíc byste mohli mít obavy z toho, že někdo již tuto IP vlastní.

Moderní sítě ale používají DHPC protokol, který automaticky na základě svého nastavení dokáže rozdělovat IP adresy v síti a pohlídat jejich duplicitu. Věděli jste ale, že existují i takzvané rezervované adresy? Pokud například chcete přes mobilní internet sledovat domácí kamery, tak vždy musí mít svoji pevnou IP adresu v síti.

Hardwarový firewall pro větší bezpečnost

Firewall je velice důležitá součást nastavení sítě, ale také samotného zařízení. Jedná se o základní princip ochrany během připojení k internetu, který potencionálně škodlivou aktivitu může zcela eliminovat. Víte ale, že v rámci nastavení domácí sítě může takzvaný hardwarový firewall fungovat i na dokonalejších routerech?

Nastavení domácí sítě se správným rozsahem adres

Pokud chcete mít síť nastavenou do posledního detailu, tak je dobré mít nastavený i rozsah IP adres. Zatím co pro klasické domácí připojení nám stačí IP adresa, tak pro určení rozsahu adres potřebujeme dvojici IP a takzvané masky podsítě. Pomocí této masky můžeme určit, jaké množství adres může síť obsahovat. Toto množství je kvůli zápisu ve dvojkové soustavě vždy násobkem dvou.