Firewall je pro spoustu lidí zcela neznámý pojem. Pro další lidi je pak spíše trnem v patě, a tak se ho s chutí zbavují. Jenže to je většinou velká chyba, protože se jedná o jednu z těch nejdůležitějších síťových ochran, které se v současnosti používají.

Firewallů můžeme potkat celou řadu. Většinou lidé znají především ten, který je spojený s operačními systémy, ale rozhodně můžeme započítat také specifické firewally antivirů nebo také speciální hardwarový firewall.

Všechna komunikace může dovnitř

Firewall opravdu dokáže dostát svému slovu, které vychází z anglického překladu. Po internetu i sítích se neustále pohybuje množství dat doslova ve stovkách milionů paketů. Jak ale poznat, že přes připojení k internetu k vám zrovna putuje to, co chcete nebo je bezpečné? To jako uživatel nikdy nezjistíte. A přesně z toho důvodu je tu tak firewall, protože ten je velké síto, kde doslova shoří veškerá skrytá komunikace.

Ochrana portů, o kterých nevíte

Rozhodně nemyslíme fyzické porty jako je USB, HDMI nebo další. Porty jsou virtuální vstupy, skrze které vám do počítače neustále mohou proudit data. Portů jsou tisíce a jenom několik z nich, jako třeba velice dobře známé porty 80, 8080 nebo 221 jsou obsazeny. Všechny další jsou připraveny přijímat data. Bez firewall ale nemohou vědět, že komunikace není vyžádaná nebo bezpečná. A přesně proto je zde tato ochrana.

Firewall nemusí nutně otravovat

Především pro uživatele Windows jsou potíže s neustálým obtěžováním od firewall nepříjemné. A přesně proto jej vypínají. Pokud bychom si ale dali trošku práce, tak během několika desítek minut lze pohodlně specifikovat jaké aplikace kontrolovat a které ne. Najednou vás firewall nechá užívat si čas na počítači, ale přitom budete stále ochráněni!