USB

USB je jedním z nejrozšířenějších rozhraní pro připojování externích periferií k většině zařízení. V rámci Evropy jde o běžně užívaný konektor, v zámoří je často nahrazuje například Applem specifikovaný lightning.

USB jako unikátní rozhraní

V rámci rozšíření není současně používaný konektor s větším využitím. Zkratka USB je z anglického pojmenování „Universal Seriál Bus“ neboli „Sériový univerzální konektor“. V rámci evropského standardu jde o port, který v různých variantách potkáte na veškerých zařízeních. Na mobilních zařízeních jej například najdete jako mikro USB nebo USB-c, v počítačích jako běžné USB různých generací. Připojit k němu lze různě periferie sloužíc například k ovládání, k přístupu k internetu a mnohé další.

Technologický aspekt

Technologickým standardem pro USB je současně 3.1. Oproti předchůdcům se odlišuje dvojitou řadou kontaktních pinů, které poskytují dvakrát větší přenosovou rychlost. To ale neznamená, že starší zařízení mají smůlu. Unikátem USB je totiž jeho zpětná kompatibilita. Připojená periferie sice nedosáhne maximálního výkonu, ale vždy se úspěšně spojí s cílovým zařízením.

Samotné USB kabel koupíte ve stovkách variant na základě délky, druhu koncovky a také využití. Některé kabely obsahují jen energetický tok, datový tok a některý oba již zmíněné toky. USB je zkrátka univerzál od připojení k internetu až po elektrické zdroje.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami