Speed meter je velice oblíbeným nástrojem, který různí poskytovatelé dodávají jak pro svoje účely, tak i pro všeobecné testy. Úkol pramení už ze samotného názvu, jedná se o nástroj měřící základní parametry internetového připojení. Speedmeter je tak schopný změřit jak rychlost stahování, tak i rychlost nahrávání dat. Ta přímo ovlivňují naše prohlížení různých internetových stránek a médií.

Speed meter navíc často disponuje i spoustou zajímavých rozšiřujících funkcí jako je například zjištění naší veřejné IP adresy (pokud ji máme), nebo také automatické stanovení poskytovatele připojení, což později slouží například k tvorbě statistik a porovnávání mezi nimi.

Jak speed meter funguje?

Funkce to může být na první pohled jednoduchá, ale může být mnohdy komplikovaná různými okolnostmi. V první řadě je potřeba říci, že speedmeter funguje na základě takzvaných testovacích paketů. Jedná se o nejmenší podobu dat, kterou speed meter odesílá z vašeho zařízení na testovací server a z něj pak zpět. Na základě času, po který tato data putují napříč internetem se dá změřit nejen rychlost nahrávání a stahování, ale speedmeter také dokáže stanovit čas odezvy, který se běžně pohybuje v milisekundách. Ten může zapříčinit například prodlevy mezi jednotlivými pakety a ve finále tak průměrnou rychlost srazit dolů.

Co může speed meter jednoduše odhalit?

Na trase i přímo u vás doma mohou být často technické problémy, nebo překážky, které ve finále stojí za tím, že je internetové připojení zpomalené nebo nestabilní. To je především běžným příklad u bezdrátového připojení, které není kvůli technologii či prostorovým bariérám schopné plnit maximální možnou rychlost. Pravidelně opakovaný speedmeter ve větším časovém horizontu tak dokáže velice dobře sledovat průběh vašeho internetového připojení.