Modem
Modemy jsou síťové prvky, bez kterých bychom nebyli v domácích podmínkách schopni přijímat žádné signály. Nebavíme se pouze internetovém modemu, který vám bude nejznámější, ale rovněž například i o telefonním.
Úděl a funkce modemu
Úloha modemu je prostá, ale zcela nepostradatelná. Signály, které k našim domovům míří pomocí kabeláže, by byly pro naše domácí přístroje, jako jsou například notebooky či televize, nesrozumitelné. A proto je na celé trase potřeba jeden bod, na kterém dojde ke změně signálu. Právě o to se stará modem. Při své práci totiž převání analogový přenosový signál na digitální. Díky němu například mohou kvalitně fungovat internetová připojení na doma.
Historie modemu
Jeho účelu velice jednoduše odpovídá také samotný název. Modem je totiž zkratkou dvojicí slov „modulátor“ a „demulátor“. Jako první se na světové scéně začaly ukazovat pochopitelně modemy pro telefonní linky. Bylo to přibližně v polovině dvacátého století a pracovali na frekvenci okolo 300 bitů / s. Současné rychlosti modemů se pohybují už o několik řádu výše. Pro standardní digitální modemy se pohybujeme v rychlostech kolem 56 kbitů / s. Neboli 56 000 bitů / s. Modemy jsou poměrně jednoduchá zařízení, ale pro okolní svět naprosto nepostradatelná.