DNS

Na internetu je spousta funkcí a procesů, bez kterých bychom si jej nedokázali představit, aniž bychom je zřetelně vnímali. Jednou z těch nejdůležitějších funkcí je server DNS.

Co to je DNS?

Samotný název DNS je zkratka „Domain name server“ neboli „server doménových jmen“. Tyto servery přitom nejsou žádnou pouze výpočetní silou, ale jsou to fyzická zařízení po světě. Tvoří tak uzly a pokrývají celou internetovou síť. Zajímavostí je, že si DNS servery umí tvořit takzvané „cache“, kdy u často vyhledávaných jmen, jako například může být youtube, rovnou odesílají požadavek, aniž by prohledávaly databázi. Ten nejbližší přitom najdeme v Paříži.

Jak DNS funguje v praxi?

Při připojení k internetu se nám automaticky vybírá i DNS server. Jeho úloha je velice jednoduchá, ale přitom naprosto nepostradatelná. Doménová jména jsou v příjemné slovní formě, která se dobře pamatuje. Namátkou například google.com, seznam.cz, youtube.com a další. Veškerá data těchto webů ale musí být na fyzickém serveru. Ten je označený svojí pevnou IP adresou. A podle IP bychom například seznam našli podle adresy 77.75.75.172. Pokud ji zadáte do prohlížeče, tak vám opravdu najde stranu seznam.cz. IP adresy by ale byly obtížně zapamatovatelné. Proto existuje DNS, které ke každému doménovému jménu přiřadí fyzickou adresu.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami