CDMA

CDMA je multiplexovou technologií, která pomáhá ke kombinování několika různých druhů digitálních signálů, v rámci jediného přenosu. Je jednou z technologií, které zastřešují dokonalejší, moderní televizní vysílání.

Co je to vůbec multiplex?

Multiplex je moderní technologií, o kterou se opírá například televizní vysílání DVB-T2. Základní charakteristika vychází z té potřeby, že se stále zvětšuje počet kanálů a tím pádem i frekvencí, pokud by měl mít každý kanál svojí vlastní. Frekvenční kapacity jsou ale dané, protože se o ně musí dělit více objektů, než jen televizní vysílání jako takové.

Multiplex je tak technologií, která dokáže spojovat efektivně více kanálů na jediné frekvenci, za použití kvalitní komprimace a kódovacího algoritmu.

A CDMA konkrétně?

Pokud budeme řešit televizní vysílání s pomocí standardu CDMA, tak se jedná o specifickou metodu digitálního multiplexování. Funguje ale výrazně odlišným způsobem, než jiné standardy kódování multiplexu. Konkrétně CDMA využívá takzvaného Walshova kódu, který nerozděluje frekvence jednotlivým kanálům jako je standard, ale naopak tvoří přístupové body pro koncového uživatele na základě jednoho kanálu.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami