LTE

LTE je globální internetová síť určená především pro přenos dat pro mobilní telefony. Své využití ale má i na úrovni záchranných složek, či pro zařízení s potřebou dálkového odesílání dat jako například bezpečnostní kamery.

Světové pokrytí LTE

Síť LTE neboli 3GPP Long Term Evolution dnes pokrývá naprostou většinu světa. Stále nepokryté zůstávají jen některém málo civilizované státy Afriky a v několika posledních státech Evropy se pracuje na jejím kompletním spouštění.

Samotná síť LTE je jakousi nadstavbou původní 3G sítě a oproti svému předchůdci pochopitelně vyniká mnohem větší přenosovou rychlostí dat. V České republice je pokrytí sítí LTE aktivní přibližně od roku 2012, kdy na něj přešla kompletní trojice kmenových mobilních operátorů pro Českou republiku.

Historie a technologie LTE

LTE technologie se dá popsat jako velký mezník mezi připojením 3G a 4G. Původní přestavba mobilních sítí na 4G byla jednorázově velice složitá a také kvůli tomu nakonec vznikla nadstavba 3G v podobě LTE, která zaujala pozici jakéhosi předvoje nástupu 4G sítí.

V rámci LTE sítě jsou pronajímána pásma signálu, z nichž jsou jen některé volně dostupné pro běžné uživatele mobilního připojení a pro komerční využívání. Některá další pásma využívají například již zmíněné bezpečnostní složky, pro které je pevný internet nedostačujícím řešením.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami