Slovo DDoS útok se objevuje na internetu už poměrně dlouho. Rozhodně se totiž jedná pro výrazně organizace a osoby o jedno z největších rizik, které na ně při připojení k internetu rozhodně čekají. DDoS útok je v mnoha případech opravdu velkým problémem. Jedním z příkladů může být současné dění na Ukrajině, kde mimo jiné probíhá i hybridní válka v kyberprostoru. Útok DDoS je zde jedním z hlavních drtivých nástrojů.

DDoS útok totiž stojí za nedávným dočasným zneškodněním vládních stránek jak Ruska, tak i Ukrajiny. Dokonce útok docílil také toho, že dočasně ztratilo Rusko přes útok na vesmírnou agenturu přístup k satelitům. Proč je ale útok DDoS takový postrach?

Vyřazení na dlouhou dobu i ztráta dat

Během připojení k internetu server pravidelně obstarává určitý nával klientů. Podle toho je pochopitelně i postavený v hardwarovém i softwarovém významu. Jakmile ale přijde DDoS útok, tak přetížený server automaticky generuje přes HTTP krizové chyby. V této fázi se může zacyklit a být tak nefunkční na delší dobu než jen po dobu útoku jako takového. Problémem ale je, že může útok DDoS vyřadit i mnohé obranné mechanismy, které pak mohou zklamat při ochraně dat.

DDoS útok téměř nelze předvídat

Kterékoliv zařízení, které má aktivní připojení k internetu, se může podílet na DDoS útoku. Na světe jsou přitom desítky miliard zařízení, přičemž na shození serveru jich stačí i pouhé stovky. Rizikem je, že DDoS často realizují hackeři přes napadená zařízení, o čemž jejich majitel vůbec nemusí vědět.

To znamená, že tak nelze předvídat odkud konkrétně útok přijde. Možná se i vaše zařízení někdy stalo prostředkem k DDoS útoku, aniž byste o tom věděli. Na obětním serveru přitom není žádná známka toho, že se útok DDoS může chystat. Stačí tak jen samotné připojení k internetu. Proto je DDoS útok víceméně nepředvídatelný, a většinou lze jeho dopady jen minimalizovat, nikoliv eliminovat.