Samotné připojení k internetu nám z domova nepřijde jako nic neobvyklého. Máme jeden, nebo více kabelů, které zkrátka píchneme do počítače a vše funguje. Jenže na pozadí toho všeho se odehrává ohromné množství funkcí a služeb.
Přitom některé funkce jsou extrémně důležité k tomu, aby mohli využívat moderní internet také běžní uživatelé a nejen lidé, kteří jsou v IT a síťařské práci zběhlí. A jedněmi z těchto služeb jsou také velice podstatné DNS servery.
Adresace v rámci připojení k internetu
Abychom vůbec chápali, proč je DNS tak důležité, musíme nejdříve znát samotnou adresaci. V rámci internetu se používají takzvané IP adresy, které mají jednoznačně identifikovat každé zařízení. Přitom se jedná o velice hierarchickou strukturu, která musí být dodržena. Jakmile užíváte připojení k internetu doma, tak dostanete svoji IP adresu.
Stejně tak jich můžete mít několik, pokud používáte internet kabelem a zároveň wifi připojení, protože každá síťová karta dostane tu svoji. Jedná se o lokální adresy, které jsou jen v rámci vaší sítě. Ty se následně dostávají pod adresy poskytovatelů připojení, ty pak pod národní adresy až na nejvyšší úroveň internetu.
Jakou roli v něm hraje DNS?
DNS hraje velice důležitou roli překladatele mezi srozumitelnými adresami pro běžného člověka a IP adresami, které jsou právě důležité pro směrování dat napříč celým internetem. Ve své podstatě tak během připojení k internetu vše funguje tak, že uživatel zadá internetovou stránku jejím jmenným názvem.
Síť následně komunikuje s DNS servery, které najdou jméno stránky a vrátí přiřazenou IP adresu ke konkrétní webové stránce. A ačkoliv bychom tak něco věděli jako uživatelé, tak se na pozadí odehrává překlad našeho požadavku na adresy, kterým počítače rozumí.