Pokud máme klasickou wifi síť, tak se automaticky vystavujeme riziku toho, že se do ní připojí nevítaní hosté. Zabezpečené wifi by tak pro nás mělo být jasnou prioritou a i průměrný uživatel by měl v tomto ohledu mít jasné preference a vědět, jak udělat základní kroky pro zabezpečení wifi.

Většinou se nám totiž nepodaří, aby náš bezdrátový internet zasahoval čistě jenom na plochu našeho pozemku nebo bytu, díky čemuž tak dáváme možnosti širokému okolí. Bohužel se nedá říct, že by existovalo dokonalé zabezpečení wifi, protože pro experta tato technologie má spoustu děr. S těmito kroky ale můžete mít jistotu, že bude váš internet minimálně těžkým oříškem.

Všechno začíná už od samotného hesla

Mělo by být pravidlem, že bychom neměli nikdy nikde potkat wifi připojení, které by mělo otevřenou možnost volného přístupu. Pochopitelně s výjimkou hotspotů na veřejnosti. Jenže kdybyste skenovali důkladně okolí, budete sami překvapeni počtem otevřených připojení. Nastavení hesla je tak automatickou záležitostí. V současnosti je WPA-PSK2 a WPA-PSK3 technologií, která je nejdokonalejší.

Automaticky už po vás ale bude vyžadovat také to, aby heslo pro zabezpečení wifi splňovalo určité standardy. Pokud se vám podaří udělat heslo, které neobsahuje smysluplná slova, má kombinaci číslic, různě velkých písmen a znaků, je slovníkový útok na vaše připojení k internetu okamžitě tabu.

Zabezpečené wifi přes whitelist

Nejspíše už znáte pojem blacklist. Ten značí zakázané položky a v IT může obsahovat adresy strojů, které se nesmí připojit. Co když ale máte stálý počet lidí, co v domácnosti užívá wifi připojení a návštěvy jsou opravdu vzácné? Pak je tu whitelist. Ten funguje tak, že s ním vytvoříte seznam zařízení, která se smí připojit podle MAC adresy. A i kdyby hacker prolomil heslo, nepustí ho to do sítě.