Dnes už je poměrně normální, že se v téměř každém koutu dokážeme připojit na nějakou formu pevného, nebo bezdrátového připojení. Dostupnost internetu ale stále není naprostou samozřejmostí všude. Občas se může dostupnost internetu stát složitější například v horských oblastech, nebo méně obydlených zónách.
Nezapomínejte ale na to, že nemusí zpravidla dostupnost internetu ukazovat to, jestli je v dané zóně internet, ale mnohdy se váže ke konkrétnímu poskytovateli, nebo konkrétní datové službě. Pojďme si představit, co pokrytí znamená a jak jej zjistit.
Dostupnost internetu pomocí optického kabelu, je ideální ale není samozřejmostí
Tou nejrychlejší metodou přesunu dat je v aktuální době komunikace přes optický kabel. Internet na optice, jak se slangově říká, je několikrát rychlejší než dříve známé služby. Dostupnost internetového připojení touto technologií ale mnohdy znamená problém. Největší optické sítě vlastní společnost UPC, která byla nedávno skoupena gigantem Vodafone.
Síť s optickým kabelem ale můžete potkat i u menších poskytovatelů, kteří působí na rozsahu kraje a největších měst v oblasti. Příkladem může být například západočeský Wolfnet. Dostupnost internetového připojení je u těchto poskytovatelů nejlépe zjistitelná především na konkrétních stránkách.
Kde zjistit pokrytí internetem a jeho dostupnost?
Dostupnost se nejlépe zjišťuje přímo na konkrétních stránkách poskytovatelů. Vždy najdete takovou rubriku, která vám nabídne po vyplnění adresy ideální možnosti připojení.
Dostupnost internetu navíc může být opravdu dobrá i na malých městech a vesnicích. Internet vedený kabelem je sice rychlejší a stabilnější, ale mnohé oblasti jsou pokryty signálem z fyzicky viditelného vysílače, od kterého může váš osobní přijímač bezdrátově přijímat internet. Bývá pomalejší, ale dostupnost v odlehlých oblastech je velice složitá.