Žádné připojení k internetu není dokonalé. Dvojnásob to platí kvůli tomu, že i technologie internetu jako taková může naprosto běžně působit problémy s připojením. Ačkoliv mohou být problémy s připojením jak na straně poskytovatele, tak si za problémy s připojením může často i sám uživatel, tak se většinou potkáme především s několika základními.
V rámci dnešního článku si tak představíme problémy s připojením, které se ukazují nejčastěji. A rovnou také zjistíte, jak takové problémy s připojením k internetu můžete rychle a jednoduše řešit.
Výpadek DNS služeb
DNS je jednou ze základních služeb připojení k internetu, na které nemají rozhodně vliv ani uživatelé, ani sami poskytovatelé připojení. Při jejich výpadku dochází k tomu, že prohlížeč neumí překládat doménové adresy na strojové IP. Otestovat jejich funkčnost můžeme pomocí příkazu ping nebo zadáním IP adresy nějakého webu do prohlížeče. Většinou jsou ale výpadky DNS v rámci připojení k internetu opravdu krátkodobé.
Zahlcení domácího routeru
Poměrně dost časté problémy s připojením k internetu vznikají zahlcením domácího routeru. Především při větším množství připojených zařízení se může stát, že připojení k internetu nefunguje ideálně. Zbloudilé pakety s vysokým TTL mohou jednoduše zacyklit funkce routeru. Nejjednodušším řešením je zkrátka odpojení od elektřiny na pár minut.
Výpadek u poskytovatele připojení
U samotného poskytovatele připojení k internetu pochopitelně dochází občas k výpadkům připojení. Mnohdy ale může jít o výpadky servisního charakteru, o kterých standardně poskytovatelé na svých stránkách a pomocí emailů či SMS zpráv také informují. Jenže u neplánovaných je získání informací horší. Nejlepším zdrojem jsou weby mapující stížnosti uživatelů na dostupnost služeb, nebo sociální sítě konkrétního poskytovatele.