Měření rychlosti internetu se dá provádět buď specializovanými aplikacemi a příkazy, nebo nám pro to mnohem lépe poslouží speciální weby. Měření rychlosti připojení k internetu je přitom funkcí, kterou může využívat každý majitel připojení k internetu a nemusí za to dávat ani korunu. Naprostá většina nástrojů pro měření rychlosti internetového připojení je totiž zdarma dostupná a dokonale vystačí.

Dnes si povíme o tom, proč nástroje na měření rychlosti používat a jaké komplikace nebo nedostatky našeho připojení k internetu, nám kvalitní algoritmy pro měření rychlosti pomůžou odhalit.

Jak test měření rychlosti internetu vlastně funguje?

Měření rychlosti připojení k internetu je založeno na principu zrcadla. Z vašeho počítače se odešle paket, což je miniaturní datový soubor a základní jednotka pro přenos dat online. Ten putuje k testovacímu serveru, který určuje program na měření rychlosti internetu. Od něj se potom odráží jako od zrcadla a vaše zařízení nakonec přijímá testovací paket zpátky.

Po celou dobu se hodnoty vašeho připojení k internetu měří pomocí inteligentního algoritmu a díky tomu dostanete na konci testu vygenerovaná dost přesná data o tom, jak na tom vaše připojení je. Většina testů vám nabídne navíc mnohem více informací a vy tak nezjistíte jen rychlosti vašeho připojení k internetu, ale také hodnotu jitter, ping a spoustu dalších.

S čím nám může pomoci měření rychlosti?

Pokud náhodou evidujete, že vám připojení k internetu například „skáče“ v ohledu stability nebo rychlosti připojení, tak je dost možná na čase ho pravidelně kontrolovat. Odchylky v rychlosti nejsou ničím zvláštním, protože rychlost připojení k internetu není úplně dokonale konzistentní.

Pokud máte ale vysokou nebo skákající hodnotu jitter a ping, tak je někde technický problém. Ten může být jak na trase, tak například i u vás v domácnosti. Tady je už ale důvodů i řešení opravdu hodně a s tím vám pomůže klientská podpora.