Už jste se někdy určitě setkali s nástrojem měření rychlosti internetu. Jedná se o funkci některých webových stránek, které v rámci měření rychlosti internetového připojení nabídnou kompletní specifikace vašeho internetového připojení. Měření rychlosti přitom ne vždy poskytuje zcela přesné údaje, protože ani chytrý měřící algoritmus neumí kontrolovat správná nastavení.

Při procesu měření rychlosti připojení k internetu tak můžete svojí chybou, nebo vytížeností celé sítě, dojít různým výsledkům. Jak tedy provádět měření rychlosti připojení k internetu s co největší přesností a kdy poznat, jaké výsledky jsou opravdu správné?

Nereagujte jen na jediné měření

Měření rychlosti by mělo probíhat zaprvé pravidelně a zadruhé by neměl být výsledek jasný z jednoho jediného pokusu. Respektive při každém měření se vyplatí rovnou proces opakovat přibližně čtyřikrát až pětkrát. Nejmenší a největší výsledek měření vyškrtněte a ze zbytku si udělejte průměr. Jedná se víceméně o klasickou metodu průměrování různých výsledků, která se používá i mimo měření rychlosti připojení k internetu.

Jak ideálně měření rychlosti internetu provádět?

K provádění měření rychlosti tak, aby opravdu odpovídalo realitě, potřebujete několik důležitých věcí. První věcí je, že byste měli používat test co nejbližším testovacím serverem. Respektive test, který vám nabídne přímo váš poskytovatel internetového připojení.

Měření rychlosti internetového připojení zároveň provádějte připojení fyzicky k síti. Tedy síťovým kabelem. Spousta lidí se pokouší o měření na bezdrátovém připojení nebo dokonce na mobilu, jenže toto připojení přirozeně pomalejší a méně stabilní, než připojení k internetu kabelem. Proto budou výsledky měření rychlosti připojení k internetu výrazně odlišné.