S rozvojem nových technologií je vždy pojena minimálně určitá skupina lidí, která má z takového posunu obavy, nebo dokonce vyhledává více i méně pravděpodobné teorie. Jednou z mnoha oblastí, které dokázaly rozdmýchat různé diskuse, se stala umělá inteligence.

Dostupnost moderních jazykových modelů je totiž něčím, co doopravdy dokáže spoustu lidí překvapit, a možná i vyděsit. Jednoduše se potom dá věřit mnohým dezinformacím nebo mis-interpretacím.

Umělá inteligence má své limity

Nedávno se začaly ukazovat informace, že by současná umělá inteligence mohla stát za pádem připojení k internetu, tak jak jej známe. Jenže právě v tomto ohledu je důležité myslet na limity, které jsou neodmyslitelně spojené s jejím užíváním.

Především dostupné jazykové modely jsou totiž na připojení k internetu doslova závislé. Pokud by internet nefungoval tak, jak funguje v současnosti, tak by rozhodně nemohly jazykové modely nic tvořit.

Jazykové modely nejsou zdaleka vrcholem

Drobnou ironií přitom je fakt, že lidi během připojení k internetu znepokojují právě takové modely, jako je ChatGPT. Je pravdou, že se jedná o opravdu extrémně kvalitní model, který ale slouží pouze k samotné komunikaci. K ničemu jinému.

Naopak na pozadí připojení k internetu, ale především v mnoha vývojářských, vědních a provozních sférách, se zcela naopak využívá velice inteligentní sada umělé inteligence, která doslova převyšuje všechny dostupné modely ve všech možných ohledech.

Budoucnost umělé inteligence

Pro mnohé je tak dobrou otázkou, jaká je budoucnost umělé inteligence. Pravdou je, že jsme v mnoha ohledech dosáhli svého současného vrcholu. A to především technologicky. Proto tak přichází éra, kdy naopak optimalizace algoritmů může přinést doposud nevídaný výkon. A to je také budoucností umělé inteligence.