Vědci už delší dobu vědí, že naše sny často zpracovávají zážitky z předešlého dne. Ale co když jste většinu času strávili online? Scrollovali jste Instagram, poslouchali podcast, hádali se v diskusi nebo sledovali video o apokalypse? Váš mozek to všechno vezme a v noci zabalí do snového balíčku, kde se setkávají notifikace, sociální sítě a bizarní digitální obrazy. Může ale internet ovlivnit vaše sny?
Modré světlo, poruchy spánku a noční reklamy v hlavě
Modré světlo z obrazovek potlačuje tvorbu melatoninu, hormonu, který pomáhá usnout. Když pak usnete později a ve stresu, mozek se snaží rychle „dohnat ztracené zpracování informací“ a výsledkem jsou intenzivnější a zvláštnější sny. Někteří lidé dokonce tvrdí, že se jim ve snech objevují loga značek, které přes den ani nevnímali. Podprahové reklamy? Nebo jen přetížená mysl?
TikTok před spaním = digitální noční můra
TikTok a Instagram Reels s rychlými střihy, hlasitým zvukem a nekonečným tokem podnětů mozek zaměstnají natolik, že i ve spánku jede „naplno“. To může vést k tzv. hypnagogickým vjemům, tedy snům, které jsou napůl bdělé, napůl snové. Lidé po večerním scrollování hlásí třeba sny s posouváním videí, „snící“ reklamy nebo pocity, že je někdo sleduje přes kameru.
Offline hlava spí klidněji
Zajímavé je, že lidé, kteří si před spaním dají digitální pauzu, častěji popisují sny s příběhem, přírodou nebo vztahy. Zatímco ti, kteří do poslední chvíle klikají, často zažívají fragmentované, chaotické sny plné technologie, stresu a „rychlých změn prostředí“. Mozek se jednoduše snaží držet krok s rytmem internetu, i když by měl odpočívat.
Sen jako zrcadlo datového šumu
Ať už se vám zdá o tom, že vám selhal Wi-Fi router uprostřed vesmíru, nebo o tom, jak naháníte lajky po nekonečné ulici, jedno je jisté, internet se pomalu, ale jistě vplétá i do našich nejhlubších myšlenkových struktur. Naše sny nejsou chráněným útočištěm, kam technologie nemůže. Naopak s každým dalším oznámením, upozorněním a večerním scrollováním ji zveme dál. A možná je čas se ptát, jestli ještě sníme po svém nebo už i naše podvědomí streamuje v online kvalitě.