Ve světě je tomu už řada let, co se 5G používá na denní bázi a dostupnost 5G byla v mnohých evropských zemích dostatečná již v době, kdy se o něm u nás teprve začalo uvažovat. Následovaly pak průtahy kolem samotného prodeje vysílacích pásem a až pak se celá mašinérie mohla spustit.

Jenže ani dnes není dostupnost 5G tak moc kvalitní, jak bychom mohli očekávat. Situaci ale den ode dne zlepšují operátoři, kteří se snaží svým zákazníkům nabídnout nejlepší pokrytí oproti konkurenci.

Proč je dostupnost 5G stále nízká?

Již dříve jsme museli například mobilní data z 2G na 3G a podobně převádět poměrně dlouho. Důvodem bylo to, že bylo potřeba mnohem silnějších vysílačů. S příchodem 4G a následného 4G+ to ale vypadalo, že takové situace už nebudou opětovně potřeba řešit.

Jenže 5G dokáže nabídnout největší výhody a větší rychlost připojení k internet právě proto, že dokáže vysílat na mnohem vyšší frekvenci. Proto je dostupnost 5G stále tak nízká. Kolem jeho šíření se totiž mimo úprav v systémech musí řešit hlavně drahé investice do kvalitnějšího vybavení jako takového, které se postará o samotné vysílání signálu do širokého okolí.

Konkurenční boj v dostupnosti 5G

Operátoři, kteří poměrně dost draze zakoupili práva na komerční 5G pásma pochopitelně vedou velký boj. Dnes už většina dokáže nabídnout 5G připojení k internetu pro samotné domácnosti, ale dokonce i mobilní tarify dnes obsahují maximální rychlost v podobě sítě 5G.

A to dokonce těch, které obsahují neomezená data jako taková. Problémem ale je, že žádný poskytovatel prozatím nenabídne plošné pokrytí, jako je třeba u 4G víceméně samozřejmostí. Stále ale platí, že pokud trávíte nejvíce času ve větších městech naší republiky, tak byste měli mít možnost 5G využívat na denním pořádku.