Pokud jste doufali, že se ceny za mobilní data v brzké době sníží, pak jste doufali zbytečně. Podle nového náměstka Ivana Pilného, který působí na ministerstvu průmyslu a obchodu, totiž snižování cen za tuto službu není prioritní. Místo toho by se raději zaměřil na to, aby mobilní operátoři začali nabízet zvýhodněné podmínky těm, kteří to opravdu potřebují.

Mobilní data budou stát pořád stejně

Pan Ivan Pilný dostal v rozhovoru na Radiožurnálu otázku, jestli své působení na ministerstvu průmyslu a obchodu využije k tomu, aby apeloval na změnu datových tarifů, konkrétně se pak snažil snížit aktuální ceny za mobilní data. Ten však odpověděl, že pro něho nejsou zrovna tyto služby prioritní, protože podle něho zákazníci nemají natolik ostřílené vyjednávací schopnosti, aby si levnější služby dokázali tzv. vyhádat sami, takže jednoduše musí brát to, co jim mobilní operátoři nabízí.

Dle jeho názoru si lepší ceny za služby umí vyjednat jen někdo, například orgány státní moci, ať už jsou to ministerstva, kraje nebo obce, zatímco ti ostatní mají jednoduše smůlu. Jako příklad, že to tak skutečně funguje, uvedl ministra Andreje Babiše, který se neostýchal pochlubit tím, že využívá tarif s 10 GB dat za cenu pouhých 163,- Kč měsíčně.

Na snížení cen apelovat nebude

Pilný dále uvedl, že se nebude angažovat ve snaze snížit ceny za mobilní data, protože podle něho je daleko důležitější, aby operátoři začali sami od sebe nabízet zvýhodněné podmínky a výhodnější služby těm zákazníkům, kteří to opravdu potřebují – jako například lidé s omezením nebo senioři. Stejně tak by uvítal, pokud by operátoři výhodné nabídky poskytli například školám a dalším orgánům veřejné a státní správy.