Měření rychlosti internetu je jednou z věcí, kterou spousta uživatelů nikdy nedělá. Měření rychlosti ale dokáže odhalit velkou spoustu problémů a pomoci s jejich okamžitým řešením. Je ale měření rychlosti internetového připojení kvalitní prevencí? A jaké nástroje pro měření rychlosti připojení k internetu se standardně používají?
Vše co jako nezkušený uživatel budete potřebovat pro měření rychlosti připojení k internetu vědět, si ukážeme v rámci dnešního článku.
Jak má správné měření rychlosti internetu probíhat?
Pro měření rychlosti internetového připojení se používají online nástroje pro měření připojení. Pod klíčovými slovy jako je měření rychlosti připojení k internetu, speedmeter, speedtest a další spoustou podobnými, se vám vždy ukáží celé desítky různých odkazů. Naprostá většina používaných testů rychlosti připojení funguje správně, ale na základě některých vlastností může být výsledek měření rychlosti připojení odlišný.
Většinu z konečného výsledku ale ovlivňuje především způsob připojení. Základem je připojení pomocí kabelu. Bezdrátové připojení má i při silném signálu přirozené ztráty rychlosti a kvůli tomu nebude nikdy tak přesné, jako připojení kabelem.
Proč mohou různé speed testy ukazovat jiné výsledky?
Velice často se vám může stát, že test měření rychlosti internetu bude ukazovat jiné výsledky. Rychlost připojení k internetu není nikdy dokonale stabilní a tak je běžné, že se nějaké menší odchylky ukáží.
Mnohem častěji je ale na vině odlišné rychlosti jeden z dvou důvodů. Jedním může být, že je konkrétní test na měření rychlosti internetu postavený na vzdáleném testovacím serveru. Na základě toho trvá déle odezva a kvůli tomu jsou odlišné i výsledky měření. Druhou věcí pak může být například i denní doba. Především v panelových domech, kde jsou sdílené připojovací zásuvky, se může při exponované době výrazně měnit rychlost připojení.