Speed meter je chytrou aplikací, která se většinou ocitá na webových stránkách. Speedmeter má přitom jen jeden jediný užitek a to zkontrolovat stav vašeho připojení a zcela přehledně vám podat informace o rychlosti a jednotlivých hodnotách. Rozhodně to neznamená, že by speedmeter byl neomylný a jeden speed meter vám také může ukazovat poměrně dost odlišné hodnoty, než některé jiné.
Rozhodně každý kvalitní speedmeter ale může posloužit jako orientační nástroj ke stanovení jednotlivých hodnot a ověření, jestli vaše internetové připojení pracuje tak, jak by se od něj dalo očekávat.
Jak vůbec speed meter funguje?
Funkce speed meteru je pro vysvětlení naprosto jednoduchá. Každý speedmeter má nastavený svůj testovací server. Ten se může ocitat například v Paříži, nebo kdekoliv jinde po světě. Obecně ale platí, že čím bližší testovací server je k místu, kde internetové připojení zkoušíte, tím přesnější budou naměřené hodnoty.
Jakmile spustíte v prohlížeči měření rychlosti připojení, tak se okamžitě odešle testovací packet, což je miniaturní datový soubor, směrem k testovacímu serveru. Ten ho přijme a odešle zpátky k vám. A na základě času jak dlouho trvalo odeslání a následné přijetí packetu potom chytrý algoritmus propočítává jednotlivé hodnoty vašeho připojení.
Jaké hodnoty mi speed meter standardně ukáže?
Existují různé speed metery, přičemž všechny vždy ukážou minimálně ty nejzákladnější potřebné hodnoty k tomu, abyste poznali vaše internetové připojení. Je zde pochopitelně download, neboli rychlost stahování dat a jeho protějšek upload, který bývá hlavně u starších technologií připojení výrazně nižší. Vedle nich potom lze pochopitelně zjistit vaši veřejnou IP adresu, poskytovatele, ping a spoustu dalších hodnot.