Na internetu máte možnost narazit na obchody, které mnohdy neplní svoje závazky, tak jak by měly. Některé obchody jsou vyloženě lživé a podvodné, a jiné obchody potom mnohdy mívají problém s dostatečným naskladněním zboží.

Zkrátka ani nakupování přes internet nemusí být ve sto procentech případů spolehlivé. Existuje ale několik možností, jak můžete spolehlivě zjistit, že je daný obchod důvěryhodný a nemusíte se bát nákupu na daném portále.

Kompletní obchodní podmínky a řády

Prvním znakem toho, že je obchod opravdu důvěryhodný, jsou správně formulované všeobecné obchodní podmínky a kontaktní údaje. Většina důvěryhodných obchodů vedle toho například zveřejňuje odděleně i reklamační řád, nebo formuláře pro reklamaci a výměnu zboží.

Přes internet se na mnoha místech může množit jeden vzor obchodních podmínek. To neznamená, že jsou zákonitě nedůvěryhodné. Důležité je, aby v jejich obsahu, nebo kdekoliv jinde, byly uvedeny pravdivé informace z registru. Těmi bývá nejčastěji zveřejněné sídlo společnosti, identifikační údaje v registru a jména pověřených osob.

Hodnocení zákazníků a odznaky důvěry

Jednou z nejlepších věcí je, že je internet místem svobodného projevu. Cokoliv se tak zákazníkům nelíbí na službách obchodu, mohou v pohodě napsat. Na to e-shopy často dbají a například podle míry odezvy na negativní reakce, poznáte zájem obchodu budovat spolehlivou značku. Často totiž mohou reakce i nakupovat.

Další možností, jak si vytipovat spolehlivý obchod, jsou odznaky důvěry. Jedná se o odznaky, které nutně nemusí vystavovat jen subjekty pracující přes internet, jako kupříkladu porovnávač Heureka. Testy spolehlivosti například pravidelně pořádá také oblíbený dTest. Ten se nespecializuje jenom na online prostředí, ale i na produkty a služby, jako takové.