Kdykoliv zařizujete nové internetové připojení, nebo jen spouštíte nové vybavení, tak je nastavení routeru běžnou součástí instalace. Různí poskytovatelé nabízejí možnost asistence technika, nebo takzvaného samoinstalačního balíčku, kdy vše zůstane na vás. Nastavení routeru pak probíhá většinou přímo v internetovém prohlížeči a postup bývá pro jednotlivé routery velice podobný.

Než nastavení routeru začne, tak si vždy nejdříve kvalitně pročtěte veškeré informace z dokumentace připojené k zařízení a také jej spolehlivě zapojte do sítě i do počítače, nebo notebooku, přes který budete router později nastavovat. Často bývá chyba například ve špatném zapojení kabeláže a dlouho se na ní nepřijde.

Nastavení routeru v internetovém prohlížeči

Jsme teď ve fázi, kdy máme router zapojený do aktivní internetové zásuvky, energetický zdroj je také zapnutý a současně máme zapojený i síťový kabel v počítači. Jako indikátor správného připojení by nám měly sloužit blikající led diody na routeru.

Otevřeme prohlížeč a do adresního řádku, kam dáváme webové adresy tentokrát vložíme IP adresu routeru. Ta bývá velice často ve tvaru 192.168.0.1 nebo u starších routerů i 10.0.0.1. Adresu najdete vždy v manuálu k routeru a někdy je i součástí samolepky na spodní části zařízení. Následné přihlašovací údaje do nastavení routeru bývají ve formě admin, admin nebo jen admin a bez hesla. Jakmile se dostanete poprvé do systému, tak je to nejtěžší na nastavení routeru za vámi.

Jako první věc měňte hesla

Při nastavování routeru si často můžete všimnout, že jsou základní hesla opravdu jednoduchá, nebo dokonce vůbec nejsou nastavena. Je to pro jednodušší instalaci, ale v tom se také může objevit vada. Jako první úpravu tak vždy doporučujeme změnit přístupová hesla tak, aby již nepřipomínala defaultní (základní) hodnotu z výroby. Přímo v administraci vám většinou pomůže instalační průvodce a nejsou tak s ní žádné problémy.