Pro většinu z nás je už vysokorychlostní internet poměrnou samozřejmostí. Jenže není tomu zas tak dávno, co se nedalo zdaleka říct, že by byl přístupný všude. V některých oblastech se postaralo o šíření VDSL, jinde mnohem dokonalejší optický kabel.

Vysokorychlostní internet pomocí optického kabelu je stoprocentně to nejlepší připojení, které v současnosti můžeme využívat. Důvodů je přitom celá řada, a všechny vycházejí z odlišné podstaty optiky oproti dalším technologiím připojení.

Optický kabel je doslova optický

Pokud byste očekávali, že připojení k internetu pomocí optického kabelu je spíše nadsázkou, tak se pletete. Základem je totiž optické vlákno, které může být jedno vidové nebo dvou vidové, podle toho je pak i lepší komunikace.

Samotné optické vláknu je vytvořené hlavně z křemíku, takže bychom ho mohli dost přirovnat složením ke klasickému sklu. Z toho už tak můžeme odvodit nepříjemnost, kterou připojení k internetu přes optický kabel má. A tou je citlivost na poškození.

Vysokorychlostní internet světlem

Do tohoto optického kabelu jsou následně pouštěny impulsy pomocí světla, ne pomocí elektrického napětí, jako všude jinde. O to se mohou postarat výkonné LED diody, nebo laserová technologie. Podle zvolené konkrétní technologie se pak mění i dosah připojení k internetu.

I optický kabel má ale svoje slabiny

Stejně jako každý jiný internet kabelem ale má i optika svoje problémy. Vysokorychlostní internet pomocí optiky třeba nepotkáte tak často, protože šíření sítě je náročné časově i finančně. Navíc nelze kvůli optickému vláknu ohýbat kabel tak jednoduše jako klasické UTP. Za zmínku stojí i fakt, že případné porušení znamená úplnou ztrátu připojení, přičemž vysokorychlostní internet poskytovatele následně stojí desítky až stovky tisíc opět zprovoznit.