IP adresa je bezesporu jeden z pojmů světa internetu, bez kterého by nic nefungovalo tak, jako jsme zvyklí. Jedná se o virtuální adresu, kterou nutně potřebuje každé zařízení k tomu, aby mohlo komunikovat se svým okolím pomocí jakékoliv počítačové sítě.

A zrovna pojem počítačová síť je v tomto tvrzení opravdu zásadní, protože není jenom připojení k internetu tím, pro co opravdu potřebujete mít svoji vlastní IP adresu. Zcela naopak, je zásadní i na nejnižších vrstvách sítí, které známe.

Od koho vůbec IP adresa pochází?

Na první pohled možná jednoduchá otázka, na kterou ale není úplně jednoduchý odpověď. Důvodů je rovnou několik. V první řadě mohou mít lidé, kteří chtějí přes internetové připojení sdílet data, svojí vlastní takzvaně veřejnou IP adresu. V ten moment si její vlastnictví majitel platí a je poskytována takzvaným registrátorem.

Druhou možností je potom automatické přidělování adres. To funguje nejen v podsítích jako je třeba domácí nebo firemní síť, ale také samotné internetové připojení je do značné míry automaticky přidělované. Tomuto protokolu se standardně říká DHCP. A poslední možností je to, že IP adresu ručně pro dané zařízení vyplníte.

Bez ní by komunikace neexistovala

V jakékoliv síti se orientujeme podle dvojice adres. Tou první je MAC adresa, která je fyzická pro každé zařízení. A pak právě virtuální IP adresa. Proč nám ale MAC nestačí? Důvod je jednoduchý! Představte si, že v rámci svého wifi připojení sdílíte fotky. Následně si pro ně ale sáhne někdo úplně mimo vaši síť a stáhne si je také. Není to příjemné, že ano? Kdyby vše fungovalo podle MAC adresy, bylo by to možné. Ale IP adresa umožňuje udělat z celého internetu ohromný strom podsítí, které jsou sice provázané, ale mají svoji integritu a ochranu dat.