Internet je pro nás samozřejmostí, ale co když se ocitnete v místech, kde neexistují žádné mobilní sítě ani optické kabely? Jak se připojují vědci v ledové pustině Antarktidy nebo lidé žijící uprostřed rozpálené Sahary? Technologie umožňuje internet i tam, kde byste to nečekali. Podívejme se blíž na internet v extrémních podmínkách.
Satelitní internet jako řešení
V odlehlých oblastech je nejčastějším řešením satelitní internet. Na Antarktidě například využívají výzkumné stanice spojení přes geostacionární družice, které pokrývají i polární oblasti. Přenos dat je však pomalejší a závisí na počasí. Silné sněhové bouře nebo extrémní mrazy mohou signál narušit. V pouštích je situace podobná. Obyvatelé i turisté využívají přenosné satelitní terminály, které umožňují připojení k internetu odkudkoli. Firmy jako Starlink nebo Iridium nabízejí globální pokrytí, ale za vyšší cenu než běžné internetové připojení.
Speciální mobilní sítě
V některých odlehlých oblastech je potřeba i internet v extrémních podmínkách. Právě zde se testují speciální mobilní sítě. Například v saharských oblastech se staví solární mobilní věže, které poskytují připojení i tam, kde nejsou klasické základnové stanice. Signál se šíří na dlouhé vzdálenosti a zajišťuje stabilní internet i v extrémních teplotách.
Optické kabely pod ledem
I když se to může zdát neuvěřitelné, Antarktida má i částečné propojení optickými kabely. Vědci plánují položit podmořský kabel mezi kontinentem a Austrálií, což by výrazně zlepšilo rychlost a stabilitu internetového připojení na jižním pólu.
Budoucnost internetu v extrémních podmínkách
Technologie se neustále vyvíjejí. Projekty jako balóny Google Loon nebo solární drony mají za cíl rozšířit internetové pokrytí i do těch nejodlehlejších koutů světa. Díky nim se možná brzy připojíme k internetu odkudkoliv… ať už z ledové pustiny, nebo rozpálené duny.