Hoax

Jako Hoax se označují zprávy v mediálním prostoru, které mají za účel šířit lživou nebo dezinformační zprávu. Velice často jsou organizovaně používány za cílem dezinformace veřejnosti.

Jak poznat důvěryhodné a Hoax zdroje?

Jak všichni víme, tak má internet tu nevýhodu, že si může psát každý autor libovolný obsah bez vyšší kontroly. To ale neplatí v případě webů, které jsou oficiálně označovány jako zpravodajské. Vzhledem k tomu, aby internet nefungoval pro šíření Hoax, už před lety vznikla online zpravodajská licence.

Dosáhnout této licence není jednoduché, a zároveň je potřeba dodržovat jasná pravidla a kodex, který se zpravodajců týká. Díky tomu tak můžete mít jistotu, že pokud navštěvujete zpravodajský web, měl by být i důvěryhodným zdrojem. To ale neznamená, že například vlivem politického vlastnictví nemohou vznikat Hoax.

Hoax a clickbait není rozhodně to stejné

Lidé si mohou často plést pojem Hoax a clickbait. Mezi těmito pojmy je velký rozdíl v tom, že clickbait potkáme i u zpravodajských webů. Nejedná se o lživou informaci, ale o titulek, který může povznést nebo přehnat význam zprávy. Důvod je jednoduchý, nalákat návštěvníky na proklik. Základním zdrojem financí pro společnosti, jejichž obživou je internet, je totiž příjem z reklam. A ten závisí na celkové návštěvnosti webu.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami