DVB-T2 se poměrně nedávno stalo dominantním a jediným podporovaným televizním vysíláním u nás. Přechod na DVB-T2 byl poměrně dlouhý a modernizace na zařízení připravené k příjmu DVB-T2 je finančně nenáročnou záležitostí. Ve světle všech těchto událostí se tak televize pomocí nového vysílání DVB-T2 stala postupně jedinou podporovanou.

Na tuto změnu se čekalo velice dlouho především kvůli některým technickým změnám, které DVB-T2 klientům přináší. Jednou z těch změn, které se považují za největší, je využívání takzvaných multiplexů. Co to multiplexy jsou, jak televizní vysílání ovlivňují a proč přišly právě v DVB-T2? Na to vše vám odpovíme právě dnes!

Méně frekvenčních úrovní, při více kanálech

Pokud se podíváme zpátky na starší standardy vysílání, tak zjistíme okamžitě jejich specifičnost. Každý jediný kanál měl svojí frekvenci a na té vysílal. Pokud jste tedy chtěli mít v přehledu vašeho televizoru celkem sto kanálů. Muselo být zaznamenáno i sto frekvencí.

O frekvenční pásma je ale se vzrůstajícími potřebami komunikace napříč celou planetou, stále větší nouze. Proto dochází v mnoha technologiích ke sdružování frekvenčních pásem. A právě i televizní vysílání tato změna musela jednou potkat.

Výsledkem je multiplex

DVB-T2 nabízí přesně problém pro toto řešení. Tomu se říká multiplex. Multiplex znamená, že na jedné frekvenci už nemusíme hostit jediný kanál, ale rovnou až dvacet různých televizních kanálů. Ladění je tak o poznání jednodušší a zároveň se tím šetří „prostor“ v rádiovém světě kolem nás.

Výhodou DVB-T2 je také fakt, že multiplex umožňuje využívání některých komerčních kodeků pro komprimace multimédií, bez kterých by byl jejich přenos naprosto nereálný. Výsledkem je možnost přijímat plynule a bez potíží televizní vysílání až v kvalitě UHD.