Veřejná IP adresa je naprostou povinností v případě, kdy potřebujete, aby uživatelé pomocí připojení k internetu dokázali jednoznačně identifikovat váš počítač na globální síti. V běžných případech veřejná adresa není automatickou záležitostí a společnosti poskytující hostingové služby o ni běžně musí žádat.
V rámci dnešního článku si vysvětlíme technologické aspekty, které se kolem veřejné IP adresy točí. Zároveň si také představíme, v čem je veřejná IP adresa odlišná od té dynamické, a speciálně se podíváme na případy, kdy ji můžete využívat.
Veřejná versus dynamická IP adresa
Veřejná adresa znamená, že máte veřejně přidělenou unikátní IP adresu, která je pouze pro vás. V rámci připojení k internetu je tak jediným prostředkem, pomocí kterého lze najít váš počítač víceméně kdykoliv a odkudkoliv na globální internetové síti. Je tak naprosto nepostradatelná, pokud chcete pomocí vaší sítě či počítače veřejně sdílet informace nebo kapacitu.
Pokud ji nemáte, tak se vám automaticky přiděluje dynamická IP adresa. Systém IP adres, stejně jako samotné připojení k internetu, si můžeme jednoduše představit jako strom. Každý jediný uzel stromu plně zodpovídá za přidělování adres a chování těch, které jsou pod ním.
Jak se může veřejná IP adresa využít?
Pokud jste jenom běžní uživatelé připojení k internetu, tak pro vás určitě veřejná adresa nepřináší žádné výhody. Pokud ale chcete, jakkoliv sdílet aplikace, kapacitu či výkon své sítě a počítače přes připojení k internetu, tak je veřejná IP adresa naprostou nutností. Společně s veřejnou IP adresou totiž dostáváme možnost, jak vás DNS servery mohou jednoznačně identifikovat v síti. To s sebou ale nese také značná bezpečnostní rizika, a proto by měla zůstávat veřejná IP adresa jen pro ty, kteří se opravdu vyznají v sítích a IT.