Bezdrátová připojení jsou v mnoha ohledech problematická a mnohem častěji mají různé výkyvy. Rychlost wifi je v tomhle ohledu naprosto typický příklad. Díky různým okolnostem jako může být obsazení vysílacího pásma, fyzické překážky a vzdálenost je rychlost wifi opravdu jen relativní hodnotou.
Jak si poradit v případě, kdy rychlost wifi neodpovídá předpokladům a jak zjistit, kdy jde jen o výkyv a kdy je u nás něco opravdu špatně?
Jak zjistit, kdy kolísá pouze wifi a kdy celé připojení?
Základní otázkou je, zdali je chyba na straně wifi nebo jestli máte kompletně problémy s připojením. Zkuste změřit pomocí testu rychlosti hodnoty připojení. A to nejdřív z wifi a pak také přímo z počítače. Pamatujte na to, že i test rychlost nemusí být vždycky na sto procent přesný, ale dokáže určit dlouhodobé obtíže. Rychlost bezdrátového připojení přitom bude pochopitelně menší a méně stabilní, než je připojení přes kabel. Pokud je ale opravdu výrazně menší, tak mohou být různé problémy přímo s wifi.
Co všechno může rychlost wifi ovlivňovat?
Rychlost připojení wifi může ovlivňovat spousta větších či menších aspektů. Ty dva největší jsou obsazenost pásma a zároveň i případné fyzické překážky. Pokud zkusíte pomocí kvalitního software měřit sílu a stabilitu signálu wifi, tak si všimnete, že se s každou zdí a překážkou zmenšuje signál a s ním i klesá rychlost bezdrátového připojení.
Pokud je to tedy možné, dejte přístupový bod na takové místo, který poskytuje po co největší části domácnosti kvalitní signál a ideálně mu v jeho šíření stojí co nejméně překážek. Vytíženost pásma je pak dalším problém a jeho změna je obtížnější. Pomocí různého software pro skenování pásem můžete zjistit počet zařízení, která jsou ve vašem okolí na stejném pásmu a díky tomu se navzájem ruší. Pokud je právě vaše pásmo přetížené, tak stačí vyhledat jiné na kterém je zařízení méně, nebo je dokonce volné. Rychlost wifi i síla signálu se pak okamžitě stabilizuje.