Hosting je jednou z nejčastěji nabízených online služeb. Jedná se o zprostředkování online prostoru, ve kterém jsou uložena veškerá data, která chceme přes připojení k internetu zpřístupnit či na ně naopak přistupovat.

Hosting je tak doslova fyzickým místem, kde jsou všechna data uložena. Vybrat si ale správný hosting není ideální, stejně tak jej rozhodně nevyužije každý.

Kdo hosting může poskytovat?

Hosting je velice obtížné poskytovat. V naší republice si můžeme vybrat z přibližně desítky velkých poskytovatelů, kteří přes připojení k internetu sdílí ohromné množství dat. Mezi nejznámější například řadíme Wedos, Savannu nebo Český Hosting. Rozhodně bychom takhle ale mohli zmiňovat i další.

Nejdůležitějším parametrem pro zřizovatele je dostatečná konektivita. Pokud by nebylo připojení k internetu extrémně rychlé a spolehlivé, tak by hrozilo, že nebude možné distribuovat takové množství dat, které by jinak očekávali platící klienti.

Kdy bychom měli hosting založit?

Založení hostingu automaticky znamená, že chcete nějaká data sdílet online. Mimo samotného hostingu ale budete potřebovat také doménu. To je jmenný název, jako kupříkladu pripojto.cz, pod kterým bude možné najít sdílená data. Bez potřeby sdílet cokoliv online ale hosting opravdu nevyužijete.

Hosting rozhodně není cloud

Pro mnohé by tak mohla splývat do této kategorie další služba připojení k internetu, kterou jsou cloudy a datová úložiště. Mezi cloudem a hostingem je rozdíl v tom, že na cloud nepřistupujete na vlastní doméně. Většinou jej máte vymezený jako virtuální prostor na některém fyzickém zařízení.

Pokud tak máte potřebu zálohovat a sdílet data čistě pro svoji potřebu a ve zcela bezpečném prostředí, tak jsou možnosti cloudů mnohem lepší variantou než zřizování hostingu.